AKP’ye yakın isim asgari ücret zammını ağzından kaçırdı: Mehmet Şimşek’le konuşur konuşmaz rakam verdi

Uzun yıllardır Türkiye’de süregelen enflasyonist ortam, milyonlarca vatandaşı asgari ücrette eşitlemiş durumda. Son olarak Temmuz ayında yapılan zamla birlikte 11 bin 402 liraya çıkarılan asgari ücret, aradan geçen 4 aylık sürede yaşanan enflasyon ile tamamen kaybolmuş durumda.

OCAK AYINDA ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

2023 yılının sonuna iki aydan az bir süre kalırken, milyonlarca asgari ücretli vatandaş 2024 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranını merak ediyor.

28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, para politikalarında sıkı bir tutum sergilerken, çalışan ücretlerinde de ciddi bir artışa gidilmesini istemiyor. Buna karşın 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde, Erdoğan’ın özellikle büyükşehirleri alabilmek için çalışan ücretlerinde ciddi bir artış için talimat verdiği ortaya çıktı.

AKP’ye yakınlığı ile tanınan Cem Küçük, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını açıkladı.

Memur ve emekli zamlarından, asgari ücrette yaşanacak artışa kadar birçok konuda görüşmeler yapıldığını aktaran Küçük, özellikle Bakan Şimşek ile yaptığı görüşmenin hemen ardından asgari ücret yönünde bir tahminde bulunması, vatandaşlar tarafından “içeriden sızdırılan bilgi” şeklinde yorumlandı.

GÖRÜŞMEDEN ÇIKAR ÇIKMAZ ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLADI

Bakan Şimşek tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan ve enflasyon farklarının, yıl öncesinde ortaya çıkarılan “hedef enflasyon” oranına göre verilmesini öngören sisteme atıfta bulunan Küçük, “2024 yılı için beklenen enflasyonun yüzde 33 dolaylarında, 2024 yılının ikinci yarısı için beklenen enflasyonun ise yüzde 38” şeklinde konuştu.

Asgari ücret zammının bu iki verinin ortasında gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu belirten Küçük, Ocak ayında alınacak maaşlar için rakam verdi.

YENİ ASGARİ ÜCRET ARALIK AYINDA BELLİ OLACAK

Asgari ücret zammına ilişkin konuşmasını sürdüren Cem Küçük, “Bu hesaplamalara göre kamuoyunda oluşan beklenti yüzde 40 dolaylarında. Hem hükümet kanadından yapılan açıklamalar hem de kamuoyunda oluşan fikre göre yeni yılda asgari ücretin 16 bin lira seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Cem Küçük “Mevcut plana göre yüzde 40’lık bir asgari ücret zammında ise maaşların 16 bin lira seviyesine yükselmesi bekleniyor” dedi.

MERKEZ BANKASI RAPORU ASGARİ ÜCRET ZAMMINA IŞIK TUTACAK

Yasalara göre hükümet, asgari ücrete yapılacak artışı “enflasyon farkının” altında gerçekleştiremiyor. Bir başka deyişle, TÜİK tarafından açıklanacak 2023 enflasyonları, aynı zamanda asgari ücrette yapılacak taban artışı gözler önüne serecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz hafta yayımladığı rapora göre, son 2 ayın enflasyon beklentisiyle birlikte yıl sonu görülecek toplam enflasyon oranı ortaya çıktı.

EN DÜŞÜK ZAM ORANI YÜZDE 40,28

Piyasa Beklenti Anketi’nde 2023 yılı için yüzde 68,01 oranında enflasyon tahmininde bulunan TCMB, bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde son 6 ayın enflasyon farkının yüzde 40,28 olarak gerçekleşeceğini duyurdu.

Son olarak Eylül ayı enflasyon verilerini açıklayan TÜİK, yılın ilk 9 ayında Türkiye’deki birikmiş enflasyonun yüzde 61,53 seviyesine yükseldiğini ilan etmişti.

Yılın son 3 ayında yaşanacak enflasyon oranlarının toplamı, yüzde 61,53 seviyesine eklenerek yıl sonu enflasyonu elde edilecek.

Bu orandan Ocak ve Haziran aylarını kapsayan 27.73’lük enflasyon oranı çıkarılacak ve ortaya çıkan rakam, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılacak minimum zam oranını verecek.

OCAK AYINDA MİNİMUM MAAŞ 16 BİN LİRA OLACAK

Merkez Bankası’nın belirttiği enflasyon oranının gerçek olması halinde şu anda 11 bin 402 lira olan asgari ücret, yüzde 40,28’lik zam oranıyla 15995 liraya çıkmış olacak.

Merkez Bankası, Piyasa Katılımcıları Anketi’nin yanı sıra, yayımladığı enflasyon raporunda da yıl sonu beklenen enflasyon için yüzde 65’lik tahminde bulunurken, bu tahminin yüzde 68’e kadar yükselebileceğine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x