Altın fiyatları rekor tazeledi

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiği yönünde beklentiler destek sağlasa da doların son düşüşünden sonra yatay seyretmesiyle 2000 doların altına geriledi.

Altının ons fiyatı, 1995 – 2000 bant aralığında hareket ederken; saat 09.03 itibarıyla yüzde 0,02 düşüşle 1998 dolarda hareket ediyor.

Fiyatı ons altın ve dolar/TL’nin değerine göre hesaplanan gram altın, dün ons altındaki yükselişin etkisiyle tüm zamanların zirvesini 1857 liraya çıkarırken; bugünkü işlemlerde de rekor seviyeye yakın işlem görüyor. Gram altın şu dakikalarda yüzde 0,11 artışla 1851 liradan alıcı buluyor.

DOLAR 29 TL’YE YAKLAŞIYOR

Dolar kuru 28,79 TL’den güne başlayarak 29 TL’ye doğru adım adım gittiğini gösterirken, Euro ise 31,43 TL’den başladı. 

Düne kadar geçtiğimiz hafta açıklanan ve beklentilerin altında gerçekleşen enflasyonun Fed’i para politikasında gevşemeye götüreceği, faiz indirimine götüreceği beklentileri dün itibariyle sönümlendi. Dün yayımlanan Fed tutanaklarından daha fazla sıkılaştırma gerekebileceği mesajları çıktı.

Gelen verilerin enflasyonun düşürülmesi yolunda yetersiz olduğunu göstermesi durumunda daha fazla faiz artışı gerekebileceğini ortaya koydu.

Fed komitesi, yüksek faizlerin hane halkı ve işletmeleri kısıtlamaya başladığını vurguladı. Fed üyeleri enflasyonun yüzde 2’lik hedefin halen çok üstünde olduğunu söylerken, enflasyonun yüzde 2’ye doğru indiğine dair daha fazla kanıt görmeyi beklediklerini vurguladı.  

Fed son toplantıda politika faizini yüzde 5,25 – 5 aralığında tutmuştu.

Tutanakların ardından doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi yükseliş sergiledi. 

İçerde ise enflasyon göstergelerinin yönünü değiştirebilecek asgari ücret konusunda Çalışma Bakanı’ndan açıklama geldi. Çalışma Bakanı Işıkhan “Asgari ücrette tek zam yapılacak.” açıklamasını yaptı. 2023 yılında beklentileri aşan enflasyon nedeniyle Haziran 2023 yılında ikinci kez zam yapılmış ve asgari ücret 11 bin 402 liraya yükseltilmişti.

Türkiye’nin kredi risk priminin 350’nin altına gerilemesiyle özel şirket ve bankaların yabancı para cinsinden borçlanmaları artarak sürüyor. Son olarak İş Bankası 411 milyon euro ve 465 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağladı.

Yarın açıklanacak faiz kararın beklentiler şekillendi. Hem Reuters hem de Anadolu Ajansı’nın anketlerine katılan ekonomistler TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artış ile yüzde 37,5’a çıkartmasını bekliyor.

Bugün tüketici güven endeksi açıklanacak. 

Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta yayımladığı 3. Çeyrek Finansal İstikrar Rapor’unda sıkı para politikasının etkilerini gösterdiğini söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x