Dondurulmuş Kıymayı Çözdürürken Bu Hatayı Yapmayın! Etin Bütün Lezzeti Kayboluyor

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi milyonlarca vatandaş, kesilecek kurbanlıkların etlerini buzdolaplarında muhafaza edecek.

Etlerin bir kısmı kasaplarda çektirilerek kıyma haline getirilirken, bu kıymalar daha sonra kullanılmaz için buzluklara kaldırılıyor. Peki buzlukta donmuş kıyma kullanmak istediğinizde, kıymaların çözülmesi için sıcak su kullanıyor musunuz? Öyleyse bu hatayı bir daha asla yapmamalısınız.

HEM ZARARLI HEM DE LEZZETİNİ ÖLDÜRÜYOR

Buzlukta donmuş kıyma kullanmak istediğinizde, kıyma bloğu birbirine yapışmış halde olabilir. Bu durumda kıymayı çözdürmek zorlaşır ve zaman alır. Ayrıca, yanlış çözdürme yöntemleriyle kıyma lezzetini kaybedebilirsiniz.

KIYMAYI DOĞRU ŞEKİLDE DONDURMA

Buzlukta donmuş kıymayı çözmenin en iyi yolu, kıymayı doğru şekilde dondurmaktır. Kıymayı alırken, uygun porsiyonlara bölebilir ve her bir porsiyonu ayrı ayrı dondurabilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz zaman sadece o porsiyonu çözdürerek kullanabilirsiniz.

KIYMA NASIL SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÇÖZDÜRÜLÜR?

Buzlukta donmuş kıymayı çözdürmek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. İşte en yaygın kullanılan yöntemler:

Kıymayı buzluğunuzdan çıkarıp buzdolabına koyarak çözdürebilirsiniz. Bunun için kıymayı bir gece önceden buzdolabına almanız yeterlidir. Buzdolabında yavaşça çözülen kıyma, güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar ve lezzetini korur.

SUDA ÇÖZDÜRME

Hızlı bir şekilde kıymayı çözdürmek isterseniz, soğuk su içinde çözdürme yöntemini tercih edebilirsiniz. Kıymayı plastik bir torbaya koyun ve soğuk su dolu bir kabın içine yerleştirin. Suyun içinde kıyma hızlıca çözülecektir. Ancak, bu yöntemi tercih ederken kıymayı hemen kullanmanız önemlidir.

MİKRODALGA FIRINDA ÇÖZDÜRME:

Mikrodalga fırında kıyma çözdürme yöntemi hızlı ve pratik bir seçenek olsa da, dikkatli olmanız gereken noktalar vardır. Kıymayı aşırı ısıtmaktan kaçının ve çözdürdükten sonra hemen pişirmeye özen gösterin.

EN SAĞLIKLI KIYMA ÇÖZDÜRME YÖNTEMİ

Hepimizin bildiği gibi kıymayı çözdürmenin en doğru yöntemi bir gece önceden buzdolabına indirmek. Bu sayede etin içerisinde bakteri üremesine neden olmadan, yavaş yavaş en güvenilir şekilde buzları eriyecektir ve kullanıma hazır hale gelecektir.

Dilerseniz bir kabın içerisine alıp oda sıcaklığında, doğrudan gün ışığı almayan bir konumda, hava almamasına özen göstererek de kıymalarınızı çözdürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x