Evren ve Özal karşı karşıya…. Komünistler Başkent’te… Konunun Can Atalay ile ilgisi ne

7 Ekim 1987’de Behice Boran TİP ile TKP’nin birleştiğini Lüksemburg’da açıkladı. Basın toplantısında Türkiye Birleşik Komünist Partisi’ni (TBKP) kurmak ve artık legal alanda siyasi faaliyet yapmak üzere Türkiye’ye döneceklerini açıkladılar. İkisi hakkında da 141 ve 142 başta olmak üzere ağır suçlamalar ve tutuklama kararları vardı ama Kenan Evren’in bir mitingde “komünist partiye izin verilemez, daha yeni kurtulduk” restine rağmen dediklerini yaptılar.

Açıklamadan 3 gün sonra da vefat etti. Lüksemburg’a yanında parti genel sekreteri Haydar Kutlu ve TKP Genel Başkanı Nihat Sargın, Düsseldorf’da dostlarıyla vedalaşıp Ankara Esenboğa havalimanına indiler. Uçaktan iner inmez gözaltına alınıp tutuklandılar. 7 ay sonra ilk kez yargı karşısına çıktıklarında ise davalarına çok sayıda avukat ve aydın katılarak, destek verdi.

Halk sokaklarda ikili için eylemler yaptı. Dava esnasında duruşma salonu küçük olduğu için birçok avukat ve basın mensubu dışarıda kaldı. Salonun değişmesi istendi ama kabul edilmedi. Aziz Nesin gözaltına alınanlar ve bazı aydınlarla birlikte açıklama yaptı.

Çok geçmeden Nihat Sargın ve Haydar Kutlu’nun ölüm orucuna başladığı öğrenildi. Bir grup yazar da ölüm orucuna dahil oldular. Kadınlar dayanışma yürüyüşü yaptılar, onların bu yürüyüşüne de sanatçılar destek verdi. Hukukçular, Haydar Kutlu ve Nihat Sargın için bir basın toplantısı düzenlediler. Bir grup TBKP’li de açlık grevine başladı.

O günlerde Haydar Kutlu ve Nihat Sargın için verilen bu destek, bugün Can Atalay için verilen mücadeleyi hatırlattı. Bundan 36 yıl önce verilen mücadele Odatv arşivinde özel görüntüler ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x