‘Kamuda ballı maaş düzeni’ Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; kamu kurumlarından birden fazla görevde bulunan bürokratların “huzur hakkı”, “kâr payı”, “prim” adı altında aldığı maaşları TBMM gündemine taşıdı.

ANKA’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “tasarruf” genelgesine rağmen “bazı bürokratların eski ‘ballı’ hayatlarına devam ettiklerini” belirtti.

Bulut önergesinde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürüten Bekir Emre Haykır’ın aynı zamanda 2008’de özelleştirilerek SOCAR’a devredilen PETKİM’de bağımsız yönetim kurulu üyeliği yaptığını örnek olarak gösterdi.

Gelir adaletsizliğinin büyük bir sorun haline geldiği, vatandaşın açlık sınırının altında yaşamaya muhtaç edildiği, kirasını, faturalarını ödeyemediği, bütçe açıklarının vergilerle milletin sırtına yüklendiği ülkemizde birden fazla maaş alan bürokratların varlığının kabul edilemeyeceğini söyleyen Bulut, “Kamudaki bu adaletsiz düzen vicdanları kanatıyor” dedi.

‘TARAFSIZ OLMASI NASIL BEKLENİR?’

CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

– Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı temsil ederken ve PETKİM’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da hissesi varken bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması etik midir? Görevi kamunun haklarını savunmak olan bir bürokratın bu durumda tarafsız olması nasıl beklenmektedir?

– Erdemir’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı, Haykır mı temsil etmektedir? Bu atama kimin tarafından gerçekleştirilmiştir? Haykır’ın hangi şirketlerde kaç yönetim kurulu üyeliği vardır?

– Özelleştirilen kamu kurumlarının yönetim kurullarında ÖİB kimler tarafından temsil edilmektedir? Kurul üyeleri huzur hakkı almakta mıdırlar?

– Yakın dönemde Haykır’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı ve görevden alındığı başka yerler olmuş mudur?

– Kamuda ‘ballı maaş’ düzenine son vermek için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x