Mahkeme itirazı reddetti: Trump, Kongre baskını davasında yargılanacak

ABD’de temyiz mahkemesi, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” davasında, eski ABD başkanı Donald Trump’ın yargılanmasının önünü açtı.

Mahkeme, Kongre baskınıyla ilgili davada, Trump’ın ‘başkanlık dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılamadan muaf olması’ yönündeki başvurusunu reddetti.

MAHKEME BAŞKANI: ESKİ BAŞKANLAR, ÖZEL KOŞULLARA SAHİP DEĞİL

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, mahkeme başkanı hakim Tanya Chutkan’ın kararında, “Eski başkanlar cezai sorumlulukları konusunda özel koşullara sahip değildir. Sanık, görevdeyken işlediği her türlü suçtan dolayı federal soruşturma, iddianame, kovuşturma, mahkumiyet ve cezalandırmaya tabi tutulabilir” ifadeleri yer aldı.

Kararda ayrıca Trump’ın avukatlarının, eski başkanın ifade özgürlüğü haklarının ihlal edildiği yönündeki iddiaları da yersiz bulundu. Kararda, “Sanık sadece yalan beyanda bulunduğu için değil, bir suç komplosunu ilerletmek ve seçim sürecini engellemek için bilerek yalan beyanda bulunduğu için yargılanıyor” ifadeleri kullanıldı.

‘TRUMP’IN TEZİNİ DESTEKLEYEN HİÇBİR ŞEY YOK’

Trump aleyhindeki davayı yürüten Özel Savcı Jack Smith’in ekibi ise anayasa ya da mahkeme içtihatlarında, eski bir başkanın Beyaz Saray’dayken işlediği suçlardan dolayı yargılanamayacağı tezini destekleyen hiçbir şey olmadığını belirtti.

Avukatları, temyiz başvurusunda, Trump’ın seçim sonuçlarına itirazda bulunma ve seçimlere hile karıştırıldığını iddia etme hakkının anayasa kapsamındaki ifade özgürlüğü olduğunu savunmuş ve savcıları siyasi konuşmayı ve siyasi savunuculuğu suç haline getirmeye çalışmakla suçlamıştı. Donald Trump’ın avukatları ayrıca Mart 2024’te görülmesi planlanan ‘6 Ocak Kongre baskını’ davasında, eski başkanın dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılamadan muaf tutulması yönünde başvuruda bulunmuştu.

Ne olmuştu?

ABD’de Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması oturumunun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında biri polis beş kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Donald Trump, Şubat 2021’de Senato’da yapılan oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı. Komite, Trump’ın “isyanı tetiklemek, isyana yardım etmek ve buna ortam hazırlamak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD’nin düzenini bozmak için komplo kurma”, “yanlış açıklama yapmak suretiyle komplo kurma” gibi suçları işlemiş olabileceği sonucuna varmıştı.

Eski başkan Trump, 1 Ağustos’ta Washington DC Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianamede, 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanmıştı. Seçim sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine ilişkin yürütülen ‘6 Ocak Kongre baskını’ soruşturmaları kapsamında hazırlanan iddianamede Trump’a 4 suçlama yöneltilmişti. Suçlamalar, “ABD’yi yanıltmak için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemek için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemeye teşebbüs” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma” iddialarını içeriyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x