Yapay zeka sayesinde dünyanın en değerli şirketi haline gelen Nvidia’nın başı dertte

Ars Technica’nın bildirdiğine göre, bu kez yazarlar, işletmelerin kendi sohbet robotlarını oluşturmasına ve eğitmesine olanak tanıyan bir dil modeli olan AI platformu NeMo üzerinden NVIDIA‘ya dava açıyor. Şirketin, kitaplarını izinsiz olarak yasa dışı olarak kullanan tartışmalı bir veri seti üzerinde onu eğittiğini iddia ediyorlar.

Yazarlar Abdi Nazemian, Brian Keene ve Stewart O’Nan jüri duruşması talep ederek NVIDIA‘dan tazminat ödemesini ve NeMo büyük dil modellerini (LLM’ler) desteklemek için kullanılan Books3 veri kümesinin tüm kopyalarını imha etmesini istedi. Veri setinin, 196.640 korsan kitaptan oluşan Bibliotek adlı gölge kütüphaneyi kopyaladığını iddia ediyorlar.

Yapay zeka sayesinde dünyanın en değerli şirketi haline gelen Nvidia’nın başı dertte

İddiada “Özet olarak NVIDIA, NeMo Megatron modellerini The Pile veri kümesinin bir kopyası üzerinde eğittiğini kabul etti” ifadesine yer veriliyor. “Bu nedenle NVIDIA, NeMo Megatron modellerini mutlaka Books3’ün bir kopyası üzerinde eğitti, çünkü Books3 The Pile’ın bir parçası. Davacılar tarafından yazılan bazı kitaplar – İhlal Edilen Çalışmalar da dahil olmak üzere – Books3’ün bir parçası ve bu nedenle NVIDIA, NeMo Megatron modellerini zorunlu olarak şu şekilde eğitti: İhlal Edilen Eserlerin bir veya daha fazla kopyası. Dolayısıyla Davacıların telif haklarının doğrudan ihlal edilmesi söz konusu.”

Yanıt olarak NVIDIA, The Wall Street Journal’a “tüm içerik yaratıcılarının haklarına saygı duyuyoruz ve NeMo’yu telif hakkı yasasına tamamen uygun olarak oluşturduğumuza inanıyoruz” dedi.

Geçen yıl OpenAI ve Microsoft, kurgu dışı yazarların, şirketlerin eserlerinden para kazandığını ancak ödemeyi reddettiğini iddia eden bir telif hakkı davasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu yılın başında da benzer bir dava açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x