Borsada Önemli Gelişme! 2024’ün İlk Çeyreğinde Değişiklik

Borsa İstanbul 2023 yılını güçlü yükselişler ve halka arz rüzgarıyla geçirdi. Yıl son aylarında ise sert düşüşlere maruz kalan BIST 100 endeksi, 3 Ekim gününde 8562,7 puana kadar yükseldikten sonra gerilemeye başladı.

1 Kasım’da 7297 puana kadar gerileyen endeks, 8000 puanı yeniden denemeye çalıştı ancak başarısız oldu.

2023 yılının son işlem haftasına da düşüşle başlayan Borsa İstanbul 7400 puan sınırında hareket ediyor. Endeks performansı kötü gitmeye devam ederken, pay endekslerinde 2024 yılının ilk çeyreği için hesaplamalar yapıldı. Cuma günü kapanışın hemen ardından bu değişiklikler Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşıldı.

Yapılan değişikliklere göre BIST 100 endeksinden çıkarılacak ve kapsama yeni alınacak şirketler şu şekilde:

Endeks kapsamına girecek olan 8 şirketten 2 tanesi hariç hepsi 2023 yılında halka arz edildi. SDT Uzay (SDTTR) ise 28 – 29 Aralık 2022’de talep topladıktan sonra 4 Ocak 2023’te işlem görmeye başlamıştı. Boğaziçi Beton (BOBET) ise 2021 Mayıs sonunda talep toplayıp 3 Haziran 2021’de borsada işleme açıldı.

BIST 50 endeksine alınacak hisseler ise Alfa Solar (ALFAS), Borusan Boru (BRSAN), Kaleseramik (KLSER) ve Ülker Bisküvi (ULKER) şeklinde sıralandı. Endekse alınacak bu hisselerin Aksa Enerji (AKSEN), Anadolu Efes (AEFES), Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) ve Vakıflar Bankası (VAKBN) yerine geçeceği açıklandı.

BIST 30 endeksi kapsamında ise henüz bir değişiklik yapılmadığı görüldü.

Ana gösterge endeksler dışında da değişiklik gözlendi. Buna göre; BIST Banka Dışı Likit 10 Endeksi kapsamına Petkim’in alınıp, Kardemir D Grubu hisselerin (KRDMD) çıkarıldığı bildirildi.

Birçok şirketin hedefi arasında olan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne ise Kimteks Poliüretan (KMPUR) ve Sasa Polyester (SASA) hisselerinin alınırken, İş Finansal Kiralama (ISFIN) hisselerinin çıkarıldığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x