Dünyanın merakla beklediği konuşma: İsrail’e meydan okudu

Lübnan’daki Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Filistin-İsrail savaşının patlak verdiği 7 Ekim sonrasında ilk kez televizyondan halka seslendi.

İsrail’e karşı Lübnan’dan yeni cephe açılabileceği söylentileri nedeniyle dünyada merakla beklenen konuşmasında Nasrallah, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırılarla ilgili “Aksa Tufanı savaşı birden fazla cepheye yayıldı” dedi.

Saldırı kararının tümüyle Filistinlilere ait olduğunu belirten Nasrallah, “ABD’nin ilk günden yardıma koştuğu İsrail’in ne kadar zayıf olduğu görüldü. Bir ayda hiçbir askeri başarı kazanamadılar.  Başaramayacakları hedefler belirlediler ve Hamas’ı yok edemezler” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki savaşın başlıca sorumlusunun ABD olduğunu söyleyen Şii lider, “İnsani ve ahlaki olarak Siyonistlerle olan savaştan daha büyük bir savaş bulamazsınız” diye konuştu.

Gazze’deki savaşın öncekilerden farklı olduğunu ifade eden Nasrallah, “İlk amaç Gazze’ye yönelik saldırganlığı durdurmak, ikincisi ise Hamas ve Gazze’nin zaferidir” dedi.

Bu arada Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ile çatışan Hizbullah, bir mensubunun daha öldüğünü duyurdu. Lübnan-İsrail sınırında 8 Ekim’den bu yana süren çatışmalarda ölen Hizbullah mensuplarının sayısı 56’ya yükseldi. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x