Meğer Musk intikam peşindeymiş

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma süreci oldukça sansasyonel olmuştu. Ünlü milyarder 44 milyar dolarlık teklifiyle dikkat çekerken daha sonra platformu satın almaktan vazgeçttiğini söyleyerek o zamanlar Twitter CEO’su olan Parag Agrawal ile ters düşmüştü.

Sonunda Musk, platformu satın almış ve bundan sonra da yaptığı değişikliklerle, çalışanlara davranış şekliyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Şimdi de yazar Kurt Wagner’ın bu satın alma süreci hakkında yazdığı yeni bir kitap Musk’ın neden platformu aldığını ortaya çıkarıyor. Kitapta, Elon Musk’ın, Parag Agrawal’ın özel jetini takip eden bir hesabı yasaklamayı reddetmesinin hemen ardından Twitter hisseleri satın almaya başladığı belirtiliyor.

Wagner, şunları yazdı: “Musk ayrıca, özel uçağını takip eden bir Twitter hesabının kaldırılması için Agrawal’a dilekçe vermiş ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı; milyarder, Agrawal’ın talebini reddetmesinden kısa bir süre sonra Twitter hisseleri satın almaya başladı.”

Wagner, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Musk’ın Ocak 2022’de @ElonJet hesabı hakkında Agrawal’a şikayette bulunduğunu ve hemen ardından Twitter’da hisse satın almaya başladığını söyledi. Musk, yüzde 9,2 oranında hisse topladıktan sonra nisan ayı itibarıyla şirketin en büyük hissedarı oldu.

Aynı ay Twitter’ı hisse başına 54,20 dolardan yani toplamda 44 milyar dolardan satın almayı teklif etti. Anlaşma, özellikle Agrawal ve Musk arasında geçen anlaşmazlıklar nedeniyle uzun bir süre gerçekeleşemedi.

Satın almanın tamamlanmasından günler sonra Musk, bir gönderisinde, ifade özgürlüğüne olan bağlılığı nedeniyle doğrudan kişisel güvenlik riski olsa bile jetini takip eden hesabı yasaklamayacağını yazsa da Aralık 2022’de hesabı engelledi.

Hesabı yöneten üniversite öğrencisi Jack Sweeney de Meta’nın Threads uygulamasına geçti. Ayrıca X’te de yeni bir isimle Musk’ın jetinin hareketlerini 24 saat sonra paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x